Sousedé a mladé rodiny v Poslanecké sněmovně

Jako politik se asi někdy, hlavně před volbami, chcete zalíbit všem. Ale nakonec si stejně musíte vybrat. Tentokrát dostali přednost sousedé před nízkopříjmovými rodinami.

Dnes zasedala Poslanecká sněmovna a jak je v takových momentech dobrým zvykem, je nutné se na konci dne podívat, co se stalo s vaší peněženkou. No .. dnes zatím snad nic, ale ono to přijde...
Sněmovna schválila novelu občanského zákoníku, která má zajistit, že sousedé v bytových domech nebudou doplácet na své sousedy, kteří dluží za služby. To je pochopitelné a nemám s tím nejmenší problém. Hlavně, když si uvědomím, jak to vypadá u nás na domě... a to ten je ještě relativně v pohodě. Zákon dává na první pohled smysl, ale je to regulace, zásah do existujícího stavu a ne vždy jsou všechny efekty spočítány a vůbec spočitatelné předem.

V Parlamentu shodou okolností vázne zákon, kterým by ČNB ráda omezila dostupnost hypoték. Opět, je to veskrze rozumná myšlenka. Argumenty poslanců vyhýbajících se projednání jsou zábavné. Mladé rodiny podle nich nebudou mít možnost dosáhnout na vlastní bydlení bez úspor... no ano, o tom to přesně je a je to správně už s ohledem na ty mladé nízkopříjmové rodiny. Když nemůžete splácet, seberou vám byt, prodají za třeba právě nižší tržní cenu a vám zbyde kus dluhu a jste bez bytu... o tom to celé je. 
No ale dobře, řekněme, že jako politik prostě nechcete před volbami ten zákon ČNB větrat. Navíc se musíte tvářit, že ekonomický růst je věčný atd atd.
Poslanci přesto odhlasovali novelu o prioritní úhradě dluhů za služby. Jak to, že nikdo nekřičí, že zákon jde proti mladým rodinám? Protože hned nevidíme všechny možné dopady regulace. 
Banky nemají poskytovat úvěry na nemovitost vyšší než 80% zástavy (zatím nepřímá regulace ČNB). Do toho teď musí počítat, že je při prodeji předběhnou s uspokojením nezajištění věřitelé. Takže s tím musí počítat ve svém modelu. Ne 1:1, je tam oněch 20% rezerva na pokles trhu, ale přece jen, něco se tam přelít může. Takže o toto riziko by měly ponížit úvěrový rámec poskytnutý na konkrétní byt. A tím se zvýší potřeba vlastních zdrojů na byt, sníží dostupnost pro nízkopříjmové rodiny...

Já si myslím, že by si každý hypotéku opravdu brát neměl, v Evropě je celkem běžné, že podíl vlastnického bydlení je i nižší než u nás (ale nevybočujeme až tak, jak se někdy říká). Riziko, že se seběhne ztráta zaměstnání a pokles cen nemovitosti je v některých regionech a sociálních skupinách fakt velké.
Jen mě baví, jak v klidu a tichu toto prošlo, když se přitom bojí PČR říct nahlas, že změna přístupu se nakonec stejně odehrát musí.

Jo a ještě něco: ty banky nejsou zlé, když omezují své riziko. Řekněme, že hlídají peníze svých vkladatelů... Nebo daňových poplatníků, kteří by neradi sanovali jejich optimistická portfolia.

Autor: Martin Fafílek | středa 12.7.2017 19:29 | karma článku: 8,71 | přečteno: 566x
  • Další články autora

Martin Fafílek

Hazardní hra kandidáta AB

29.1.2023 v 19:41 | Karma: 22,37

Martin Fafílek

Farského cesta do USA

16.1.2022 v 20:15 | Karma: 9,67

Martin Fafílek

Technická analýza akcií

5.8.2021 v 17:54 | Karma: 12,23

Martin Fafílek

Smlouva se státem a osudem

5.3.2021 v 18:02 | Karma: 20,27
  • Počet článků 57
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1043x
pomalý půlmaratónec, neostrý fotograf, špatný golfista, fanda dobré muziky, majitel ruční pily a do toho všeho umírněně přesvědčený zastánce základních ideí EU

Seznam rubrik